Joga visiems

Vakaruose išpopuliarėjo trečioji jogos pakopa - jogos asanos. Atliekant jas, dėmesys sutelkiamas į taisyklingą fizinę praktiką ir kvėpavimą, prasideda sąmoninga savistaba. Klasikiniuose jogos tekstuose jogos asanų praktikos apibūdinamas terminu "hatha joga" - priešybių vienybė. Asanose apsijungia moteriškas ir vyriškas pradai, priėmimas ir atidavimas, lankstumas ir jėga, per darbą su materialiuoju fiziniu kūnu veikiamas ir subtilusis. Hatha jogos praktikos  - jogos pozos (asanos) ir jų sekos skirtos atkurti sakralinę kūno geometriją ir kūno-proto-sielos vienovę, paruošia sudėtingesniems jogos pakopoms - koncentracijai, meditacijai ir galiausiai - susiliejimui su savo esatimi.

Klasikinėje jogos tradicijoje išsskiriama vos kelios jogos pozos, ir tai -  daugiausia sėdimos, skirtos meditacijai. Tačiau silpnėjant mūsų sąmonei ir keičiantis fiziniam kūnui, keitėsi ir jogos asanų praktika - atsirado stovimos, sėdimos, gulimos, susuktos ir atvirkštinės asanos - prieš sėdant medituoti reikia užtikrinti, kad stuburas tiesus, protas ramus, o kūnas sveikas.

Kai hatha joga atkeliavo į Vakarus, atsirado poreikis ją pritaikyti ją vakariečio kūnui ir protui. Įtemptas ir nedarnus gyvenimo būdas, atitolimas nuo savasties ir gamtos sąlygojo vis labiau nerimstantį protą, sujaukė sakralinę kūno geometriją ir darną. 

Šiuolaikinis žmogus, gyvenantis visuomenėje, turintis šeimą ir darbą,  turi daugybę vaidmenų ir tūkstantį pareigų, ir rodos, taip mažai laiko: jo protas ir dėmesys sutelktas į labai žemiškus, materialius dalykus, savistabai ir dvasingumui laiko nedaug telieka. Todėl reikia praktikuoti hatha jogą: veikdama fizinį grubųjį kūną, ji keičia sąmonę.

Būtent todėl vakariečių "joga" didžiąja dalimi paremta fizinėmis jogos praktikomis - darbui su kūnu: tik kai atstatysime sakralinę geometriją, atversime subtiliuosiu energijos kanalus, nuraminsime protą, mūsų sąmonė pradės plėstis ir gims poreikis eiti "į vidų", gilyn į save, link Dievo.

Šiandien hatha joga yra prieinama visiems. Vakaruose tradicinė jogos praktika evoliucionavo, kito, ir tam tikra prasme - augo. Kartais net sakoma, kad šiuolaikinė hatha joga (asanų praktika) iš tiesų gimė Vakaruose. Atsirado įvairios jogos kryptys, dėstymo metodikos, pritaikytos skirtingiems poreikiams bei fizinio pasiruošimo lygio žmonėms. Vienos praktikos yra labiau intensyvios  - kaip antai, dinaminė aštanga joga, jėgos joga, vinyasa (sanskr. "seka") joga, taki (angl., "flow"), kitos skiria ypatingą dėmesį taisyklingam asanų atlikimui (Ieyngaro sukurta metodika). Jogos terapija skirta vyresnio amžiaus ar traumų turintiems žmonėms. Laikui bėgant, kiekviena jogos kryptis dar labiau specializavosi: atsirado specialios metodikos, pritaikytos įvairiems moters gyvenimo laikotarpiams (joga nėščiosioms, prieš ir po gimdymo), ramesnės, hormonų ir nervinę sistemą balansuojančios praktikos (angl., "yin", "restorative"), vaikų joga, joga karštose patalpose, įvairios hibridinės jogos rūšys.

Jogą gali praktikuoti visi. Pažįstu žmonių, kurie pradėjo praktikuoti septyniasdešimties ir dabar, būdami devyniasdešimt dviejų, spinduliuoja energija labiau nei tūlas "vidutinio amžiaus" pilietis. Pažįstu žmonių, kurie praktikuodami jogą, nubraukė gydytojų prirašytas mirtinų ligų diagnozes ir dabar kelia iš ligos patalo kitus. Mačiau žmones, kuriems joga padėjo įveikti negalavimus, susirinkti save po traumų. Džiaugiuosi kartu su vaikais, kuriems joga - tarsi žaidimas. Valiūkiškai stebiu galiūnus, kurie galinėjasi su savimi, stengdamiesi sugrįžti į "hatha" - priešybių vienybę. Matau senjorus, kurie ant kilimėlio tarytum įgyja antrą kvėpavimą. Ant širdies palengvėja, kai paprasti žmonės, po vakarinės jogos praktikos, nuo pečių tarytum bulvių maišą nusimeta dienos naštą. Gera matyti, kaip jogos praktikos keičia žmonių gyvenimus.

Praktikuokite. Nuolat, sistemingai, kryptingai ir su užsidegimu. Pasirinktite Jūsų gyvenimo poreikius šiame gyvenimo tarpsnyje atitinkančią jogos kryptį, metodiką ir mokyklą ir praktikuokite. Raskite jogos mokytoją, kuriuo pasitikite ir kuris jus įkvepia. Ne vien jogai ant kilimėlio, bet gyvenimui jogoje: vienovėje su savimi ir pasauliu. Ir praktikuokite. 

Jogos asana anjaneyaasana yoga pose flowandglow jogos studija vilniaus centre ushas